Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

Grzyb na ścianie - Nowy lokator w domu.

Grzyb pojawiający się na ścianie nie jest przyczyną, a już efektem nieprawidłowości w budynku. Często zanim pojawi się sam grzybWilgoć, grzyb w domu, przemarzanie ścian możemy zaobserwować szereg drobniejszych  oznak wskazujących na możliwość powstania grzyba. Pierwszymi oznakami, jakie możemy zauważyć są plamy na ścianie i złuszczenia farby. Niestety są to już skutki dłużej występujących nieprawidłowości. Wilgoć występująca w domu jest poważnym problem nie tylko ze względów technicznych, ale i zdrowotnych. Występowanie grzyba powoduje skażenie powietrza, co powoduje nasze złe samopoczucie, mogą występować bóle głowy, problemy z oddychaniem oraz alergie.

 

Skąd się bierze wilgoć na ścianach?

Zacznijmy od tego, że powstawanie wilgoci na ścianie może być efektem dwóch różnych zjawisk fizycznych. Pierwsze zjawisko nazywane podsiąkaniem kapilarnym. Zjawisko to  najczęściej jest następstwem  zalania/podtopienia mieszkania/budynku. Zjawisko to polega na transportowaniu wody przez przegrodę budowlaną, jaką jest ściana. Im więcej wody znajduje się w dolnej części ściany tym wyżej pojawia się wilgoć. Należy zwrócić uwagę, że wilgoć podciąga wyżej w miejscach gdzie nie może odparować, np. za meblami.

Drugim zjawiskiem, które powoduje powstawanie zawilgoceń w domu, a w konsekwencji pojawianiem się grzyba jest osiadanie wilgoci z powietrza na ścianach. Dlaczego?  Powietrze jest mieszaniną gazów i pary wodnej (wilgoci). Zgodnie z zasadami fizyki w zależności od temperatury powietrze może pomieścić więcej lub mniej pary wodnej. Chłodniejsze powietrze mieści mniej pary wodnej. Ilość jaka może pomieścić powietrze w 1m3 nazywamy wilgotnością bezwzględną. Po przekroczeniu tej wartości wilgoć osadza się na przedmiotach i w naszym wypadku są to ściany.

 

Przyczyny powstawania wilgoci.

Tak więc występowanie wilgoci w domu zawsze ma swoją przyczynę i niestety nie zniknie samo. Wilgoć na ścianach, ta jak wspomniałam,  może wynikać z różnych przyczyn. Najczęściej występującymi problemami jest:

 

 

  • Nieszczelności wewnątrz instalacji wodnej lub centralnego ogrzewania - rury położone w ścianach lub podłogach nie są widoczne na co dzień i zlokalizowanie awarii jest bardzo trudne i czasem mija wiele dni od wystąpienia awarii, a pojawienia się plam na suficie.
  • Nieszczelności w stolarce okiennej i przy drzwiach. Powstawanie mostków termicznych które ochładzają ściany i powodują osiadanie wilgoci z powietrza.
  • Niewłaściwa izolacja ścian- brak ocieplenia i wychładzanie ścian zewnętrznych budynku.
  • Zbyt duża wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Najwięcej wilgoci powstaje przy, kąpieli, gotowaniu czy suszeniu ubrań w mieszkaniu.
  • Nie sprawna wentylacja. Wentylacja nie odprowadza wtedy istniejącej w pomieszczeniach wilgoci na zewnątrz pomieszczeń

  • Brak regularnego przewietrzania pomieszczeń, wymiana wilgotnego powierza z wnętrza mieszkania z suchym świeżym powietrzem na zewnątrz.

  • Brak swobodnej cyrkulacji powietrza poprzez dosuwanie mebli do ścian

  • Wyciek lub rozlanie wody - najprostsza przyczyna, której nie zawsze bierzemy pod uwagę. Rozlanie dużej ilości wody np. wylanie wiadra z wodą i pozostawienie go, czy awaria pralki już może być przyczyną zawilgocenia ścian.

Wilgoć, grzyb w domu, zalanie- instalacja C.OWilgoć, grzyb w domu, nieszczelne oknaWilgoć, grzyb w domu, przemarzanie ścian

 

Wilgoć = Grzyb na ścianie i Nowy lokator w domu.

16 marca 2021

Wilgoć na suficie- zdjęcie termowizyjne po zalaniu

Wilgoć na suficie- zdjęcie realne

Wilgoć możemy zlokalizować sami w momencie pojawienia się plam lub grzyba na ścianie. Niestety jest to już dość późno i najprawdopodobniej już duży fragment ściany jest wilgotny. Powoduje to zwiększenie kosztów przy jej osuszaniu. Dlatego też należy jak najszybciej zlokalizować takie problemy.

Aby zlokalizować wilgoć w ścianie przed pojawieniem się pierwszych widocznych oznak trzeba przeprowadzić pomiary termowizyjne obejmujące wilgotność przegród. Termowizja jest jedynym badaniem nieinwazyjnym pozwalającym nam na zlokalizowanie źródeł wilgoci zanim pojawia się pierwsze plamy na ścianach.

Jeżeli mieszkamy w domu już jakiś czas i mamy podejrzenie  wycieku w instalacji i powstawania wilgoci, badanie Kamerą termowizyjną wskaże  dokładne miejsce i zasięg wilgoci, a jednocześnie sprawdzi, która ze wskazanych powyżej przyczyn jest najbardziej prawdopodobna.

 

Badanie termowizyjne może być również bardzo pomocne przy zakupie nowego lokalu. Wiemy, że większość osób, które sprzedają mieszkania na rynku wtórnym i niejednokrotnie zajmują się tym od dłuższego czasu, poprawia wygląd wizualny mieszkania. Po nałożeniu świeżej farby nie będziemy w stanie gołym okiem stwierdzić czy w mieszkaniu występuje zawilgocenie. Przeprowadzenie badania kamerą termowizyjną przed zakupem nowego mieszkania, może uchronić nas przed zakupem mieszkania z problemem wilgoci i grzyba.

 

 

Wszystkich zainteresowanych tematyką zapraszam do kontaktu. Wykonuję profesjonalne zdjęcia kamerą termowizyjną, które z pewnością pomogą zaoszczędzić  i uchronią Cię przed zbędnymi wydatkami.

Jak zlokalizować źródła wilgoci?

Zadzwoń

693 502 221

Wyślij wiadomość

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Plan Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.