Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

Świadectwo 

charakterystyki energetycznej

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo to dokument, który określa wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu. Świadectwo określa ilość energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia. W świadectwie ocenia się wielkość zapotrzebowania na energię wynikającego ze standardu i przeznaczenia budynku oraz jego systemów instalacyjnych, czyli na podstawie stałych, obiektywnych cech, a nie na podstawie pomiaru zużycia energii. Ocena ta nie jest przeprowadzana na podstawie zużycia energii gdyż trudno poddać obiektywnej ocenie sposób użytkowania budynku przez jego użytkowników.

 

Obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową wynika z prawa budowlanego. Celem wprowadzenia obowiązku sporządzania świadectw jest promowanie budownictwa efektywnego energetycznie i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie możliwości uzyskania oszczędności energii w budownictwie. Dzięki informacjom zawartym w świadectwie właściciel, najemca lub użytkownik będzie mógł określić orientacyjne roczne zapotrzebowanie na energię, a tym samym koszt utrzymania związany z zapotrzebowaniem na energię.

 

Świadectwo jest sporządzane na podstawie oceny energetycznej, polegającej na określeniu wielu różnych parametrów energetycznych (zintegrowanej charakterystyce energetycznej). Podstawą do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej jest charakterystyka energetyczna budynku, określona w dokumentacji technicznej lub dla budynku istniejącego, jeśli brak jest dla niego dokumentacji technicznej - wyznaczana w wyniku inwentaryzacji techniczno-budowlanej. 

Dla kogo i kiedy  świadectwo?

Obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków wynika z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawa budowlanego wraz z późniejszymi zmianami (tj. Dz. U. 1994 Nr 89 poz. 414), dyrektywy 2002/91/we parlamentu europejskiego i rady z dnia 16 grudnia 2002 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, oraz stosowne akty wykonawcze.

 

Przepisy dotyczące świadectw energetycznych weszły w życie 1 stycznia 2009 r. Od tego czasu świadectwa charakterystyki są obowiązkowe dla każdego budynku oddawanego do użytkowania oraz budynku podlegającemu sprzedaży lub najmowi, a także w przypadku, gdy w wyniku przebudowy lub remontu budynku uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna. W obiektach nowo wybudowanych kopię świadectwa charakterystyki energetycznej budynku inwestor jest zobowiązany dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie (art. 57 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo budowlane).

 

Świadectwo sporządza się do umów, na podstawie których następuje:

1) przeniesienie własności (sprzedaż):

  • a) budynku,

  • b) lokalu mieszkalnego, z wyjątkiem przeniesienia własności lokalu na podstawie umowy zawartej między osobą, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu, a spółdzielnią mieszkaniową lub

  • c) będącej nieruchomością części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową, albo

2) zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu  zbywca przekazuje nabywcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej;

3) powstanie stosunku najmu budynku, lokalu mieszkalnego lub części budynku stanowiącej samodzielną całość techniczno-użytkową - wynajmujący udostępnia najemcy odpowiednie świadectwo charakterystyki energetycznej.

 

Przepisów tych nie stosuje się jedynie do budynków:

♦ podlegających ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;

♦ używanych jako miejsca kultu i do działalności religijnej;

♦ niemieszkalnych służących gospodarce rolnej;

♦ przemysłowych i gospodarczych o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kwh/(m2*rok);

♦ wolnostojących o powierzchni użytkowej poniżej 50 m2.

♦ przeznaczonych do użytkowania w czasie nie dłuższym niż 2 lata;

♦ mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku;

Ważność świadectwa

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat pod warunkiem nie przeprowadzenia w tym czasie robót budowlanych, w wyniku których zmianie uległaby charakterystyka energetyczna budynku. W przypadku przeprowadzenia robót budowlanych, w wyniku których nastąpiła zmiana charakterystyki energetycznej zachodzi konieczność sporządzenia nowego świadectwa charakterystyki energetycznej budynku.

Jak wygląda proces tworzenia świadectwa i co przygotować.

1. Kontakt ze mną (telefon, email lub wizyta w biurze) w celu umówienia się na spotkanie

2. Przygotowanie dokumentacji przez inwestora:

  • projekt architektoniczno-budowlany,

  • projekt/ dokumenty instalacji (sposób ogrzewania (piece), urządzenia do podgrzewania ciepłej wody użytkowej, wykonane instalacje przeróbki)

3. Przyjazd  na obiekt

4. Zapoznanie się z przygotowana przez inwestora dokumentacją i oględziny budynku, zebranie danych o:

  • instalacji C.O., C.W.U.

  • technologii ścian wewnętrznych, zewnętrznych, stropów, podłogi budynku,

  • rodzaju okien, drzwi,

  • wentylacji,

  • klimatyzacji,

  • ewentualnych dokonanych zmianach np. dotyczących materiałów izolacyjnych, wymiarów okien itp.

5. Wykonanie zdjęć

6. Spisanie danych potrzebnych do wystawienia faktury VAT

7. Wypożyczenie dokumentacji

8. Wykonanie certyfikatu i dostawa do Klienta wraz ze zwrotem dokumentacji.

Co zawiera świadectwo i kto może je wykonać?

Świadectwo charakterystyki energetycznej może wykonać osoba uprawniona wpisana do rejestru Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Wykaz taki znajduje się na stronie Ministerstwa https://rejestrcheb.miir.gov.pl/rejestr-uprawnionych . 

Świadectwo zawiera m.in.:

  • numer 

  • opis budynku

  • zdjęcie obiektu

  • datę ważności świadectwa

  • charakterystykę energetyczna budynku

  • wskaźniki rocznego zapotrzebowania na energię

  • zalecenia

PRZYKŁADOWE ŚWIADECTWO

świadectwo energetyczne

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Plan Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.