Ta strona internetowa została zrobiona w 

  kreatorze www WebWave. 

Termomodernizacja budynku jest receptą na zaoszczędzenie na ogrzewaniu budynku. Wprowadzone zmiany umożliwią zmniejszenie ilości uciekającego ciepła z domu przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego jego mieszkańcom. Mamy dwie możliwości zmniejszenia rachunków za ciepło:

  1. to po prostu zakręcenie ogrzewania- nie wymaga inwestycji, ale obniża komfort cieplny mieszkańców.
  2. Termomodernizacja- wymaga inwestycji ale pozostawia komfort cieplny mieszkańcom

 

Termomodernizacja to proces polegający na wprowadzeniu szeregu zmian. Wprowadzane udoskonalenia zmniejszają ilość uciekającego ciepłego powietrza z domu, zapewnia to bardziej ekonomiczne ogrzewanie pomieszczeń i podgrzewanie ciepłej wody użytkowej. Termomodernizację można przeprowadzić kompleksowo lub etapami.

Głównym problemem wysokich opłat za ogrzewanie jest ucieczka ciepła na zewnątrz budynku. Ciepło ucieka przez następujące elementy budynku:termomodernizacja- uciekające ciepło

  •  okna i drzwi
  •  ściany zewnętrzne
  •  dach/ strop pod nieocieplonym strychem
  • podłogi na gruncie/ strop nad nieocieploną piwnicą
  •  wentylacja.

Straty ciepła jakie powstają w budynku można w dużym stopniu ograniczyć lub nawet zniwelować przez odpowiednia termoizolację. Właśnie dlatego na docieplenie lub ocieplenie tych elementów należy zwrócić uwagę przy termomodernizacji. Jeżeli już przeprowadziliśmy termomodernizację ale nadal koszty ogrzewania są wysokie warto sprawdzić, czy nasz dom został porządnie zaizolowany, prace zostały wykonane poprawnie. Sprawdzić to można zlecając badania termowizyjne naszego budynku. Wysokiej jakości kamera termowizyjna wskaże miejsca, przez które ucieka ciepło z naszego budynku.

 

Co to termomodernizacja i na czym polega?

05 lutego 2021
Budynek przed termomodernizacją - bez termoizolacji, wymienione źródło ciepła, termomodernizacja
Budynek po termomodernizacji częściowej - termoizolacja, termomodernizacja

Budynek przed termomodernizacją - bez termoizolacji, wymienione źródło ciepła

Budynek po termomodernizacji częściowej - termoizolacja

Okna i drzwi zewnętrzne- Prawidłowe rozmieszczenie okien w budynku powinno opierać się na ekspozycji okien do światła słonecznego. Aby zwiększyć komfort cieplny, a zarazem zmniejszyć ogrzewanie  większa powierzchnia okien powinna być od strony południowej, a mniejsza od północnej. Wiemy jednak, że jeżeli nie budujemy budynku to nie mamy już na to wpływu. Tak więc termomodernizacja tych elementów polega na wymianie drzwi i okien. Nowe elementy powinny mieć odpowiednie parametry, oraz być odpowiednio zamontowane. Zwłaszcza okna powinny być montowane prawidłowo, czyli zgodnie z przepisami prawa budowlanego, co zapewnia odpowiednią izolację i niwelację mostków termicznych. (montaż „na piankę” nie jest prawidłowy)

 

Ściany zewnętrzne- dobra konstrukcja muru zapewniająca odpowiednią termoizolację powinna być trójwarstwowa. Ważną kwestią jest eliminacja mostków termicznych w obrębie ścian zewnętrznych. Podczas termomodernizacji dążymy do uzyskania jak najlepszej izolacji ściany zewnętrznej poprzez dodanie ocieplenia zewnętrznego (np. styropian) lub wewnętrznego.

 

Dach najlepszym rozwiązaniem pod względem właściwości cieplnych jest pokrycie dachu dachówką ceramiczną, (wolniej się nagrzewają, ale również wolniej oddają ciepło). Niezbędna jest odpowiednia izolacja pomiędzy krokwiami i pod nimi. Innym rozwiązaniem ograniczającym straty ciepła jest rozwiązania energooszczędne typu stropodach. Dla budynków istniejących termomodernizacja polega na odpowiedniej izolacji dachu (np. poprzez warstwę wełny mineralnej lub pianki).

 

Podłogi na gruncie lub strop nad nieocieploną piwnicą. Termomodernizacja tego elementu polega na dodaniu warstwy termoizolacyjnej. Pomimo iż strata ciepła przez piwnicę jest stosunkowo niewielka i wynosi około 3-6 %, to zdecydowanie podniesie komfort użytkowania parteru.

 

Wentylacja  - w większości budynków mieszkalnych mamy do czynienia z wentylacja grawitacyjną. W takim przypadku, co do zasady, nie można zmniejszyć ilości uciekającego ciepła Sprawdzonym rozwiązaniem termomodernizacyjnym pozwalającym zminimalizować straty ciepła jest zamontowanie wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej (rekuperatory).

 

Termomodernizacja budynku nie ogranicza się tylko do ocieplenia elementów zewnętrznych budynku ale również na pracach związanych z wytwarzaniem i przesyłaniem ciepła w budynku. Tak więc mówiąc o termomodernizacji budynku mówimy również o instalacji przesyłającej ciepło. Termomodernizacja tego elementu polega na ociepleniu rur. Wymiana dotychczasowego źródła energii na nowsze. Nie jest to tylko związane z zanieczyszczeniami jakie emitują stare piece, ale przede wszystkim z ich sprawnością.  Elementem tej części jest również usprawnienie systemu wytwarzania ciepłej wody użytkowej. Kolejnym elementem termomodernizacji jest zamontowanie i wykorzystanie do ogrzewania domu odnawialnych źródeł energii.

 

Termomodernizacja, tak jak widzicie jest to szereg inwestycji, mogą być one wykonywane w jednym czasie jako jedna duża inwestycja albo wiele mniejszych. Wszystko zależy od możliwości finansowych inwestora (właściciela). Ilość wykonywanych prac zależy od inwestora. I tu zaczyna się moja rola, aby dobrze się przygotować i wiedzieć, które prace przyniosą nam największe oszczędności należy się skontaktować z audytorem, czyli taką osobą jak ja,  który przeprowadzi kompleksową analizę możliwości dla wskazanego budynku. Audytor przygotuje audyt budynku i na jego podstawie określi najbardziej opłacalne rozwiązania pod względem kosztów inwestycyjnych oraz możliwych do uzyskania oszczędności. Wskaże również, jakie prace należy przeprowadzić w pierwszej kolejności.

 

Jeśli chcesz skorzystać z dofinansowania na termomodernizację domu, zapoznaj się z Programem „Czyste Powietrze” – informacje znajdziesz w kolejnej mojej publikacji

Na czym polega termomodernizacja poszczególnych elementów budynku?

Zadzwoń

693 502 221

Wyślij wiadomość

Podpowiedź:

Możesz usunąć tę informację włączając Plan Premium

Ta strona została stworzona za darmo w WebWave.
Ty też możesz stworzyć swoją darmową stronę www bez kodowania.